law_post_6-compressor2007 den 2009 a kadar dünyada yaşamış olduğumuz marketlerin çökmesi, Amerika’nın büyük bir resesyona girmesi ve Amerika’da emlak balonunun patlaması sonucu karşımıza aşırı derecede yükselen petrol fiyatları çıkmıştı.

2007 Ock’ından 2008 Haziran’ına kadar petrol fiyatları borsaların çökmesine,  emlak piyasasının erimesine, bankaların zarar yazmasına ve dünya ekonomisinin giderek resesyona girmesine rağmen 51 dolardan 147 dolara kadar çıktı.

Bu zaman zarfında dolara baktığımızda da, dolar endeksinin diğer para birimleri karşısında 2007’nin başında 85 dolar 50 sentlerden 2008’in Haziran’ina kadar 71 dolar  40 sente kadar düştüğünü görüyoruz.  Bu düşüş 1973’ten beri en düşük seviye olarak karşımıza çıkıyor. Dolar ve petrolün iniş ve çıkışlarını bir aynaya koymuş olsak birbirlerinin simetrisini çok rahat görüyoruz. 2007’nin başından 2008’in ortalarına kadar petrol yükselirken, dolarda düşüyordu.  Aynı karşılaştırmayı,  altın ve dolar endeksinde de görebiliriz.   2007 başında 400 dolar olan altın ons fiyatı 2008’in ortalarına doğru 1000 doların üzerine çıkmıştı.

Bugün, Iran Petrol üretimini arttıracağını söylüyor.  Suudi Arabistan’da aynı şekilde petrol üretiminde  artışa gideceğini söylüyor. Amerika,  Birkaç yıl öncesine göre günlük petrol üretiminin çok daha fazlasını üretiyor.

Bütün bunlara rağmen petrol fiyatları 20 dolarlardan ciddi bir artış göstererek 45 dolarlara kadar çıktı. Ve tesadüfe bakın ki dolar endeksi de bu dönem zarfında 100 dolardan 94 dolara düşüş gösterdi.  Japon Yeni karşısında da şu sıralar ciddi bir düşüş  gösterebilir.

Bu kargaşadan benim görebildiğim bir kaç nokta var.

Birincisi,  dolar özellikle diğer döviz birimleri karşısında ciddi sıkıntı içinde. Dolar endeksi eğer kendisini toparlamazda 93 dolar seviyesi altına düşerse,  dolar uzunca bir süre kendisini toparlayamayabilir.

Ikincisi,  Eğer dolar 93 seviyesi altına düşerse,  petrol fiyatları ciddi bir şekilde yükselmeye başlar. Bunun sebebi petrolün değerlenmesi değil, aksine doların değerinin düşmesi olur. Bunun kısa vadede etkisi ne olur diye soracak olursanız, Amerika için hisse senetleri yani borsanın pek de fazla yükselmeyecek bariz bir şekilde önümüzde duruyor.

Üçüncüsü de, yukarıda bahsettiğim gibi dolar düşerken Petrol  fiyatları da yükseliyor. Aynı şekilde, altın fiyatları da yükselecek gibi görünüyor.

Bütün bu üç nokta,  eğer dolar değer kaybeder ve 93 dolar seviyesinin altına düşerse oluşabilecek muhtemel senaryolar.  kısaca dolar düşerse petrol ve altın fiyatlarında yükselme beklenebilir.