Mal sahibi
Mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi?
Mal da yalan
Mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan…
Evet, dünya aslında doğum ve ölümden ibaret. Türkiye’nin en köklü firması olan Koç holdingin en tepedeki sorumlusu Mustafa Koç, geçirdiği kalp krizi sonucunda aramızdan ayrıldı. Allah taksıratını affetsin, mekanını cennet eylesin ve geride kalanlarına sabır nasip etsin. Binlerce kişiye istihdam sağlayan, ve başa geçtiği günden bugüne kadar Koç markasını her yönden daha ileriye taşıyan Mustafa Koç, Türkiye’de izler bırakarak vefat etti. Dedesi gibi prensip sahibi olan Mustafa Koç için dergimiz çok kısa bir zaman diliminde içeriği bol özel bir dosya hazırladı. Bu dosya ile, eminim Mustafa Koç’u daha da yakından tanıma fırsatı bulacağız. Ne yazık ki, değerini ancak öldükten sonra anlıyoruz.
Ölüm, her ne kadar dünyanın bir gerçeği de, olsa, geride kalanlar için hayat devam ediyor ve yaşama dört elle sarılmaya devam etmeliyiz. Hayatımızı sağlkli ve güvenli bir şekilde devam ettirebilmemiz için de, özellikle finansal yönden her zaman kontrol edilebilir bi yapıda olmamız gerekir. Fakat, unutmamamız gereken bir önemli husus da, bugünü düşündüğümüz kadar, yarınlarımızı da düşünerek hareket etmeli ve finansal yapımızın yarın da iyi durumda olması için elimizden geleni yapmamız gerekir.
Yaşımız ilerledikçe, acaba kimseye muhtaç olur muyuz? diye düşünmeliyiz ve eğer böyle bir düşüncemiz yoksa, en kısa zamanda bu soruya cevap bulmaya çalışmalıyız. Yasınız kaç olursa olsun, ilerisini için düşünmek hiç bir zaman geç değildir. Özellikle 55-60 yaş sonrası için ne kadar erken para biriktirmeye başlarsak, o kadar faydasını görürsünüz. Plan programınızı yaptığınızda, zamanı geldiğinde ev sahibi de olursunuz, araba sahibi de, iş sahibi de. Hatta bunlar hallolduktan sonra, emeklilik dönemini de sorunsuz ve huzur içinde geçirirsiniz.
Gelecekle ilgili olan endişelerinizi bertaraf ettikten sonra, asıl geleceğinizi de düşünmeye başlamanız gerekir. Çocuklarınız, sizin en önemli geleceğiniz ve özellikle finansal konularda yeterli eğitimi almalarını sağlamanız gerekir ki, sizden sonra kendi ayakları üstünde durabilsin ve kimseye muhtaç olmasınlar. Bu eğitime de ne kadar erken başlarsanız o kadar uygun olur.
Çocuklarınız, buyurken karakteristik özelliklerini sizden alırlar. Bu özelliklere, ister inanın ister inanmayın, paraya bakış açınız da dahil. Yani, size rol model olarak gören çocuklarınız, paraya karşı olan tavrınızı da hayatlarına kopyalarlar. Siz, ne yapıyorsanız, veya yapmıyorsanız, aynısını yaparlar. Bu yüzden, kendi yaşantımıza dikkat ettiğimiz kadar, çocuklarımıza ne öğrettiğimize, nasıl bir model olduğumuza da dikkat etmeliyiz.
Çocuklar genel manada para konusunda yapmaları ve yapmamaları gereken noktaları öğrenmeye meyıllı olsalar da, çoğunlukla aile içinde para pek fazla konuşulmaz. Oysa, ilkokul dönemlerine gelmiş çocuğunuzla yavaş yavaş maddi konularda, para konusunda küçük küçük konuşmalara başlamanız, ilerisi için çok verimli olacaktır, çünkü çocukların değer yargıları 9-10 yaşlarında başlar.
Çocuklarınıza ilk öğreteceğiniz nokta; her bütçenin bir sınırı olduğudur. Yani, bir şey yapacaksanız ve bu iş için bütçe ayırdıysanız, o bütçeden fazlasını kullanmamak gerektiğini hem anlatarak, hem de yaşayarak göstermelisiniz. Aksi durumda, bütçenizi aşar ve borçlarınırsanız, çocuklarınız için bütçenin bir manası kalmayacak ve kafalarında bütçeyi aşıp, olması gerekenden fazla harcamakta, borçlanmakta bir beis yoktur fikri oluşacaktır. Bu fikrin başka bir tezahürü da, kendi kendini dizginleme ihtiyacı hissetmeme olarak da ileride gösterebilir. Fuzuli masrafa girdiğini farketmemek, cebindeki bütçeye göre hareket etmemek manasına gelir. Oysa, ileride daha rahat ve keyifli bir yaşam sürebilmek için, çocukluk ve gençliğimiz döneminde biraz kısıtlı yaşayarak, ileriye dönük birikim yapmaya başlamalı. Çocuğunuz, bu ayki bütçenizde olmayan birşey isteyebilir, ve siz de bütçeniz için beklenmedik bir istek olduğunu, belki önümüzdeki aya veya bir sonraki aya alabileceğinizi açıklarsanız, çocuğunuzda bütçenin önemi ve değeri anlaşılacaktır.
Çocuklarınıza öğreteceğiniz ikinci nokta; kendi özgüvenlerinin para ile ölçülemeyeceği. Bu noktada biraz dikkatli davranmanız gerekiyor, çünkü sizin takınacağınız tavır, çocuklarınızın özgüvenleriyle birebir alakalı konumda olacak. Çocuklarınıza, ödül niyetine, yaramazlık yapmadıkları için veya kardeşleriyle kavga etmedikleri için para verirseniz, kendi hareketlerini para ile ölçmeye başlayacak ve özgüvenleri bu yönde gelişecektir. Bunun yerine, çocuklarınız bir başarı elde ettilerse, mesela ders notları iyiyse, bunun karşılığında ödül olarak para vermeniz, çocuklarınızın bir çalışma, bir efor karşılığında para kazanmayı öğrenmelerini sağlamış olursunuz ve bu yönde özgüvenleri gelişir.
Çocuklarınıza öğreteceğiniz üçüncü nokta; parayı elde etmek için çalışmak gerektiği. Çocuklarınıza harçlık vermeniz doğaldır, ama aynı zamanda çocuklarınıza harçlıklarından biraz daha fazla para kazanma imkanı sağlarsanız, erken yaşlarda etik bir şekilde para kazanmayı öğrenmeye başlamış olurlar. Armut pis, ağzıma düş gibi bir durumla hayatları boyunca karşılaşmamaları için, bu nokta büyük önem arzetmekte.
Çocuklarınıza öğreteceğiniz dördüncü nokta; planlama. Akıllı bir para yönetimi, ister çok yüksek rakamlarda gelire sahip olunsun, isterse haftalık 100 lira harçlık olsun, devamlı masrafları kontrol altında tutmaktan geçer. Yani, anne baba olarak, çocuklarınıza eğer hafta sonunda harcayabilecekleri bir miktar para kalsın istiyorsanız, planlamanın çok önemli olduğunu öğretmelisiniz.
Dışarıda yemek yemek bu konu için güzel bir örnek olabilir. İşlerinin yoğunluğundan dolayı evde yemek yapamayan ebeveynler, genelde haftada bir kaç akşam ya eve sipariş verirler, veya dışarıya yemek yemeye giderler, çünkü evde yemek yapamayacak kadar yorgundurlar. Bu davranış, çocuklara para biriktirebilmek için gerekli zamanı ayırmamayı öğretir. Bunun yerine, haftalık yemek planı yaparak, ve de uygulayarak, çocuklarınıza ne evde ne yemek istedikleri konusunda söz hakkı vermiş olursunuz. Ayrıca, dışarıda yemek yemek, beklenen birşey olmanın yerine, özel ve süpriz bir gece manasına bürünecektir.