Bu yazıyı beğenmeyecek insan tanımıyorum 🙂

Bir insanın birşeyler başarmada karşılaştığı en önemli engel, konsantrasyon ve motivasyonunu devamlı bir şekilde tutabilmektir. Özellikle kendi işini yapan kişiler için, konsantrasyon ve motivasyonu sekteye uğratacak engeller resmen sınırsızdır. Sadece iki tanesini sayayım, gerisini siz anlayın; Televizyon ve İnternet. Bunlara kendinizi düşünerek istediğiniz kadar engel ekleyebilirsiniz.

Veya, bu engelleri ortadan kaldırmak için, ve tabi üretkenliğinizi arttırmak için, aşağıda sayacağım sekiz kuralı uygulayabilirsiniz.

1 – Eşref Saati

Herkesin bir eşref saati vardır. Bu saatte, insanın beyni sanki bir düğmeye basılmışçasına çalışmaya başlar ve birşeyi iki defa düşünmeden karar verebilecek ve uygulayabilecek duruma gelir. Bazılarımız için bu saat, sabahın erken saatleri, bazılarımız için de gece saatleri olabilir. Öyleyse, ilk olarak, eşref saatimizi bulup, o saat içinde yapmamız gereken en önemli konularımızı halledersek, normalde 2 saatte yaptığımız bir işi, 1 saatte bitirebiliriz.

2 – İşlerimizi ve görevlerimizi zaman dilimlerine bölmek 

Aklımıza birşey geldiğinde, hemen büyük resmi hayal edip, başarmayı istediğimiz noktayı görebiliyoruz. Ama, daha sonra, teker teker yapılması gerekenler sıralanıyor, sanki boğulacakmış gibi oluyoruz. Hatta bu duygu bazı durumlarda başlamadan pes ettirebiliyor.

Bunun da onune geçmek için, yapılacak büyük işleri, küçük işler halinde listeleyebiliriz. Büyük bir işi yapmak için gerekli olan küçük işler listelendiğinde, yapmış olduğun her işin üstünü çizdiğinizde, üretkenliğinizle övüneceksiniz.

3 – Zamanınızı Yönetin 

Her konuda, ama her konuda, saat olarak, ne zaman ne yapacağınızı bilin. Keyif zamanı da dahil buna. Alın önünüze günlük ve haftalık çizelgenizi ve her şeyinizi saatlerinize dağıtın. Öğlen yemeği yemeden önce 1 saatinizin olduğunu bildiğinizde, listenizdeki yapılacak işlerden bir tanesinin bitmesi için 1 saatinizin olduğunu göreceksiniz ve bu işi 1 saatte bitirmek için kendinizi sadece o ise vereceksiniz. Böylece, üretkenliğiniz de artmış olacak.

4 – Ödül Zamanı 

Ulaşmak istediğiniz hedefin çok uzakta olduğunu düşündüğünüzde konsantrasyon ve motivasyonunuzun sekteye uğrayacağını söylemiştim. Ama, hedefe varmak için listelemiş olduğunuz küçük adımları teker teker yapınca, üretkenliğinizin devamı için, kendinizi ödüllendirin.

Öyle çok ahim şahim birşey olmasına gerek yok. Sonuçta, hedefe ulaşmak için gerekli olan adımlardan sadece bir tanesini gerçekleştirdiniz. Küçük hediyeler bulun kendinize; mesela sinemaya gidin, veya dışarda akşam yemeği yiyin.

5 – Telefonu Kenara Bırak 

Bugünlerde en büyük konsantre bozan şey sanırım şu akıllı dedikleri telefonlar. Çıkın dışarıya, şöyle bir göz gezdirin etrafınıza. Üçer beşer kişilik gruplar, bir araya gelmişler ve hepsinin de kafai öne eğilmiş, akıllı telefonlarıyla birşeyler yapıyorlar. Ya mesaj atıyorlar, ya oyun oynuyorlar veya emaillerini, facebook hesaplarını kontrol ediyorlar. Hem de, tek kelime konuşmadan!

Bir başka deyişle, siz arkadaşlarınızla beraber dışarıda olmasanız da, bu akıllı denilen telefon, hani şu masanızın üstünde masumca duran akıllı telefon, yapacağınız işte sizi oldukça yavaşlatacaktır. Özür dilerim, sessize almak da ise yaramıyor. O telefonu masanızdan uzağa, sesini duyamayacağınız bir yere koymanız, belki de atmanız gerekecek. Mizikçilik yok, telefonu attınız diye, işin içinden sıyrılmak da yok; o tablet bilgisayarı da atın telefonunuzu attığınız yere.

6 – Kendi Çalışma Alanınız Olsun 

Evinizde kendinize ait bir çalışma alanı belirleyin. Orası sizin ofisiniz olsun. Masanızı koyun ve kendinize göre organize edin. Çalışmak istediğinizde, masanıza oturun ve çalışmaya başlayın. Laptopunuzla beraber evin sağında solunda dolaşmayın, yatağınızda veya oturma odasındaki koltukta ayaklarınızı uzatıp, kucağınızda laptopunuzla beraber birşeyler yapmaya çalışmayın.

Vücudunuzun şekli, konsantrasyonunuzu birebir etkiler. Bilgisayarınızın üstüne eğilerek çalışmaktansa, çalışma masanızda, dik oturarak çalışın. Farkı gördüğünüzde şaşırabilirsiniz.

7 – Tebdil-i Mekan

Eğer evde çalışmaktan istediğiniz kadar verim alamıyorsanız, eviniz size çok rahat geliyorsa, o zaman başka bir mekan düşünün. Mesela, bir kütüphane olabilir, veya devamlı kahve içmeye gittiğiniz bir yer olabilir. Yeter ki, kafanızda gittiğiniz yerde de çalışacağınız konusunda kendinizi şartlandırın.

8 – Sistemli Bir Hayat 

Her ne yapıyorsanız yapın, hayatınızda bir sistem oturtmanız çok önemli. Bütün gününüzü ve enerjinizi çalışıyor gibi görünüp, hiçbir şey yapmıyor olabilirsiniz. Bunun da sebebi, sistemsiz olmanızdır. Çalışıyor görünmek, üretken olduğunuz manasına gelmez. Öyleyse, hayatınızda bir sistem olsun ve o sistemi her gün, her hafta, her ay uygulayın.

Yukarıdaki 8 maddeden hangisini uygulasanız üretkenliğiniz artar? Hangisi hayatınızı daha kolaylaştırır? Aşağıdaki bölümde sizin de fikirlerinizi okumak isterim.