Kredi skoru, bir krediye başvurduğunuzda, başvurunuzun onaylanmasıyla reddedilmesi arasındaki ince çizgidir. Ayrıca, faiz oranınızın yüksek veya düşük olmasını da sağlayan bir göstergedir.

Kredi skorunuz, kredi raporunuzdaki bilgilerin ve faktörlerin bir araya gelmesi sonucu uygulanan bir algoritmanın ortaya çıkardığı bir rakamdır. Sizin ne kadar riskli olup olmadığınızı belirlemek için dizayn edilmiştir. Bu bilgiye bakarak bankalar, önümüzdeki 24 ay içinde borcunuzu ödeme konusunda zorluk çekip çekmeyeceğinizi tahmin ederler.

Çeşitli sektörlerin kendine göre skor belirleme sistemi vardır. Ama, ABD’de geçerli olan FICO skorudur. Türkiye’de de KKB skoru geçerlidir. FICO, 300-850 arası bir rakamdır, KKB skoru ise 880-2200 arası bir rakamdır. Skorunuz ne kadar yüksekse, krediniz de o kadar iyi demektir.

ABD’de 3 kredi raporu firması (Experian, Equifax ve TransUnion) varken, Türkiye’de bir tane (KKB – Kredi Kayıt Bürosu) vardır.KKB, Türkiye’nin haricinde, çevre ülkelere de kredi raporu ve skoru konusunda danışmanlık verebilecek bir bilgi ve tecrübeye sahiptir.

Kredi skorunu belirleyen faktörler var demiştim. Bu faktörler, kredi raporunuzdaki bilgilerin bir araya getirilip, bir algorıtma sonucu kredi skorunu oluşturur. Bu faktörler sırasıyla:

Ödeme Alışkanlığı ( %35 ) – Almış olduğunuz kredileri geri ödeme alışkanlıklarınız. Zamanında ödeme yaptıysanız, kredi skorunuzu pozitif yönde etkileyecektir. Geç ödemeler yapmışsanız, skorunuz negatif yönde etkilenecektir.

Toplam Borç ( %30 ) – Ne kadar borçlusunuz? Kredi kartlarınızı ne kadar kullanıyorsunuz ve kullandığınız limitin ne kadarını geri ödüyorsunuz? Özellikle kredi kartlarında, limitinizin yarısından fazlasını kullanıyorsanız, skorunuz negatif yönde etkilenecektir. Skorunuzun pozitif yönde etkilenmesini istiyorsanız, kredi kartlarınızın limitinin yarısından fazlasını kullanmamanız gerekir.

Kredi Raporunun Yaşı ( %15 ) – İlk almış olduğunuz kredi, kredi raporunuzun doğum tarihidir. Raporunuz ne kadar yaşlıysa, kredi skorunuz o kadar pozitif yönde etkilenecektir.

Kredi Çeşitleri ( %10 ) – Kredi raporunuzda bulunan kredi kartı hesapları, araba kredisi, ev kredisi gibi çeşitli kredi çeşitleri, kredi skorunuzun oluşmasında bir faktördür. Tek bir çeşit kredi hesabı (sadece bir kredi kartı veya bir araba kredisi vb.) kredi skorunuzun yüksek olması için yeterli değildir.

Yeni Kredi ( %10 ) – Yeni açılan kredi hesapları, yeni kredi başvuruları da kredi skorunuzu etkiler. Eğer son dönemlerde çok kredi başvurusu yapmışsanız, bu krediye ihtiyacınız olduğunun bir göstergesidir. Bu da skorunuzu negatif yönde etkiler.

Kredi raporuma baktım, ama hiç yanlış veya lekeli bilgi yokken kredi skorum düşük diyorsanız, yukarıda saydığım faktörlere de bir göz atın. Küçük rutuslarla kredi skorunuzu daha iyi duruma getirebilirsiniz.