Temiz Kredi (www.temizkredi.com) işine girdiğimden beri bir çok email almışımdır. Bu emaillerin içeriği genelde kredisi kötü olan kişilerin, hali hazırda olan borçlarını ödemek veya yeniden yapılandırmak istediğine dair oluyor.

Kredi skoru düşükse eğer, doğal olarak bankalardan kredi alması çok zor oluyor. İlk olarak yapılması gereken, kredi skorunu yükseltmek için elinden gelen herşeyi yapması lazım kişinin. Ama, bu da kısa dönemde olacak şey değil. Artık, kredi skorunu geliştirmenin geceden sabaha olmadığını biliyoruz.

Peki bu sürede ne yapmak lazım?

Eğer “kredim kötü ve acil paraya ihtiyacım var” diyorsanız, şu iki opsiyonu değerlendirin derim.

Birinci opsiyon; uzun süredir bir yerde çalışıyorsanız, patronunuzdan avans isteyebilirsiniz. Bu avans, hem faizsiz kredi olur, hem de patronunuz maaşınızdan küçük kesintilerle bu avansı ödemenizi sağlayabilir. Fakat, bu avans için de bazı ön şartlar var.

– Çalıştığınız yerde çalışma süreniz bir seneden fazla olması lazım
– Patronunuzla iyi ilişkiler içinde olmanız lazım
– Patronunuzun firması mali olarak sağlam olması lazım.

Ayrıca, isteyeceğiniz avansın miktarını da iyi ayarlamanız lazım. Eğer 1 seneden fazla ama 2 seneden az zamandır çalışıyorsanız, patronunuzdan yıllık maaşınızın yüzde 2’sı kadar, 2-3 yıl gibi bir süre çalışmışsanız, yüzde 5’i kadar avans isteyin. 3 yıldan fazlaysa çalışma süreniz, yüzde 10’a kadar avans isteğinize patronunuz makul gözle bakabilir. Eğer bir yıldan az bir zaman çalışıyorsanız, avans istemeniz pek uygun olmayabilir. Patron, sonuçta sizin ne kadar süre çalışacağınızı bilmediği gibi, avansı geri ödeme konusunda zorluk yaşayacağını düşünebilir.

İkinci opsiyon; aile içinden bir akrabadan borç alabilirsiniz, fakat tamamen profesyonel çerçevede olması şartıyla. Panik içinde, para lazım diye giderseniz, istemediğiniz bir cevapla karşılaşabilirsiniz. Ama, güzel bir şekilde her şeyi yazarak, geri ödeme planını belirterek, geç ödeme durumunda ne gibi işlemler uygulanacak diye gösterirseniz, ihtiyacınız olan parayı daha rahat alma imkanınız olabilir.

Ve, bu para bulma esnasında, krediniz üzerinde de çalışıp, ekstradan başka lekeli bilgilerin girmesini engellemeniz gerekiyor.

Unutmayın; kredi, paraya ihtiyacı olmayana verilir!